TAK czy NIE?
Niżnik w senacie - dantejskie sceny w filmowym ujęciu, czy to możliwe?
img
Zainteresowania Kazimierza Niżnika wciąż zaskakują. W sejmowych kuluarach pochłonęła go rozmowa z senatorem Kazimierzem Kutzem -€“ znanym reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym.
Panowie dyskutowali o możliwościach przedstawienia sytuacji w Mszanie za pomocą filmowego obrazu. Czy będzie to dokument czy film fabularny? Wybór konwencji może być nie lada wyzwaniem.

W gminie Mszana Dolna, w związku z ujawnionymi przekrętami budowlanymi, nie brak ostatnio iście dantejskich scen. Możliwe byłoby więc kino akcji, bo sensacji jest pod dostatkiem.
Zapewne Kazimierz Niżnik zyskał wiele cennych i fachowym porad, które wykorzysta by po raz kolejny wprawić nas w zadziwienie.
Przypomnijmy, Kazimierz Kutz Wicemarszałek Senatu V kadencji
Senator IV i VI kadencji, poseł VI kadencji
Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna).

W 1959 r. debiutował filmem "Krzyż Walecznych". Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych (m.in. "Nikt nie woła", "Ludzie z pociągu", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski"). Reżyserował także wiele spektakli Teatru Telewizji ("Opowieści Hollywoodu", "Do piachu", "Emigranci", "Kartoteka rozrzucona", "Wielebni"). Pracował także w teatrach, m.in. w Teatrze Starym w Krakowie i w Teatrze Narodowym w Warszawie, w którym reżyserował sztuki Tadeusza Różewicza ("Kartoteka", "Spaghetti i miecz", "Na czworakach").
W 1972 r. założył zespół filmowy "Silesia" w Katowicach i do 1978 r. był jego kierownikiem artystycznym. W latach 1981-1983 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 1985-1991 - reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1987 r. był głównym reżyserem, a od 1990 do 1991 r. - dyrektorem Ośrodka TVP w Katowicach. W latach 2000-2004 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka TVP Kraków.

W 1981 r. przewodniczył Komisji Porozumiewawczej Środowisk Twórczych i Naukowych. W tym samym roku został internowany.
Zajmuje się publicystyką, pisze o filmie i problemach Śląska. Opublikował "Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko", a w 2010 r. zadebiutował jako powieściopisarz książką "Piąta strona świata".
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w 2009 r. podczas XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Platynowe Lwy, nagrodę za dorobek artystyczny.
Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W Senacie IV kadencji pracował w komisjach: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W V kadencji Senatu pełnił funkcję wicemarszałka, był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. Bezpartyjny.

dodano: 17:19 08.07.2013
lfil. czytań: 524