TAK czy NIE?

Aktualności

Panika wśród sędziów. Spróbują zablokować reformę sądownictwa?
Omówienie najnowszej wersji projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa będzie w poniedziałek tematem nadzwyczajnego posiedzenia KRS. Wcześniej o planowanych zmianach w sądownictwie będą dyskutować przedstawiciele sędziowskiego środowiska. Z tego, co niektórzy z nich opowiadali w mediach, można wywnioskować, że szykują się do konfrontacji.

Projekt ustawy o KRS ma być jedną ze zmian reformujących sądownictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości w minioną środę poinformowało o skierowaniu go do konsultacji. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest „demokratyzacja wyboru KRS”.

Jak wynika z pisma wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła do KRS, które zostało zamieszczone na stronach Rządowego Centrum Legislacji, opinia Rady o tym projekcie powinna zostać przedstawiona do wtorku 31 stycznia. „Zakreślony termin związany jest z koniecznością pilnego procedowania projektu ustawy mającej na celu dostosowanie postanowień ustawy o KRS do nowych zasad działania Rady, w tym nowego trybu wyboru członków tej Rady” – napisał Warchoł.
 
Jest to projekt ustrojowy, zmieniający 27 lat rozumienia ustawy o KRS oraz przyjętej w 1997 roku konstytucji. Nagle wszystko ma być przewrócone i daje nam się piątek, weekend oraz poniedziałek na zaopiniowanie. Mamy się w tym czasie zebrać, przeczytać, podyskutować i zająć stanowisko 
– powiedział PAP rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek odnosząc się do wskazanego przez MS terminu zaopiniowania. Według niego, projekt „najeżony jest niekonstytucyjnymi przepisami”.

W TVN-owskich „Faktach”  przedstawiciele części sędziowskiego środowiska już wyrazili swoją negatywną opinię na temat proponowanych zmian. – Znikną jakiekolwiek gwarancje sędziowskiej niezawisłości. Los sędziego, jego kariera, będą zależały wyłącznie od polityków – żaliła się Irena Kamińska ze Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. – KRS w żadnym stopniu nie stanie się bardziej demokratyczna, czy obywatelska, będzie po prostu polityczna – wtórował jej Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. – Politycy nie mogą mieć przewagi w tym organie, bo wtedy o żadnym zagwarantowaniu niezależności czy niezawisłości mowy być nie może – to z kolei Andrzej Zoll, były prezes TK. 

Obecnie KRS składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

Po planowanych zmianach utworzone miałyby zostać dwa nowe organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli – jak informowało Ministerstwo Sprawiedliwości – „zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie”.

Przewiduje się, iż sędziów do pełnienia funkcji członków KRS będzie wybierał Sejm spośród kandydatów przedstawionych przez marszałka Sejmu. Kandydatury te będą przedstawiane przez marszałka Sejmu w oparciu o propozycje zgłoszone przez Prezydium Sejmu albo grupy co najmniej 50 posłów” – wskazano w uzasadnieniu projektu. Ma to na celu – jak dodano – zobiektywizowanie trybu wyboru kandydatów. Dotychczas bowiem – jak pisało w komunikacie MS – o wyborze członków Rady „decydowały w praktyce sędziowskie elity”.

Projekt ustawy zakłada m.in., że mandat piętnastu członków obecnej KRS wybranych na podstawie dotychczasowych przepisów spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych ma wygasnąć po upływie 90 dni od wejścia w życie nowej ustawy.

Istotnym elementem gwarantującym transparentność i lepszą weryfikację osób ubiegających się o urząd sędziego, ma być wymóg przedstawiania przez KRS co najmniej dwóch kandydatów, a nie jak dotąd jednego, spośród których prezydent będzie wybierał sędziego na wolne stanowisko” – informowało ponadto MS.
 
Za - http://niezalezna.pl/93055-panika-wsrod-sedziow-sprobuja-zablokowac-reforme-sadownictwa
dodano: 15:01 30.01.2017
lfil. czytań: 440