TAK czy NIE?

Aktualności

Trybunał w Hadze zajmie się Smoleńskiem. Polska zaskarży rosyjskie śledztwo
img
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział zaskarżenie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze prowadzonego przez Rosję śledztwa ws. Katastrofy smoleńskiej.

Witold Waszczykowski zapowiadał już wcześniej możliwość złożenia w sprawie śledztwa smoleńskiego skarg m.in. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz wniesienia przeciwko Rosji sprawy o zwrot zagarniętego mienia - wraku prezydenckiego Tupolewa.
Jednocześnie szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na fakt, że do tej pory strona Polska starała się rozwiązać problem innymi metodami.
 
- Najpierw staraliśmy się – przez ten rok – sprawdzić, czy jest możliwość bezpośredniego dotarcia do Rosjan. Rosjanie, jak państwo wiedzą, odpowiadają w sposób negatywny, czasami arogancki. (…) Próbowaliśmy również uzyskać wsparcie od różnych naszych sojuszników, instytucji, do których należymy. Ponieważ sprawa jest już sprzed siedmiu lat nasze możliwości wyczerpały się. W związku z czym rzeczywiście w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze i w najbliższym czasie taką skargę przedstawimy. To kwestia dni lub tygodni – oznajmił minister Waszczykowski.
dodano: 15:21 02.02.2017
lfil. czytań: 347